A A A K K K
для людей з порушеннями зору
Хустська спеціалізована школа
І-ІII ступенів №1 імені А.Волошина
Хустської міської ради Закарпатської області

Історія школи

Коротка історія закладу

Наприкінці 2021 року Хустська спеціалізована школа I-III ступенів №1 ім. Августина Волошина відзначила 100-річчя з часу заснування.

Заснована в далекому 1921 році, школа повсякчас опинялася на перехресті історичних подій. За рішенням Паризької мирної конференції 1919 року і після підписання Сен-Жерменського та Тріанонського договорів Закарпаття (в той час його називали Підкарпатська Русь) було включене до складу новоутвореної Чехословаччини. Міністерство шкільництва і народної освіти Чехословаччини, враховуючи ці факти, 12 жовтня 1921 року рішенням №85547 дало згоду на відкриття гімназії в місті Хусті.

 Були набрані два класи – перший і п’ятий, до яких було зараховано 67 учнів. У гімназії працювали лише 5 викладачів. Організатором та першим директором школи призначений Василь Сулінчак. Наступного року в гімназії вже було 4 класи, де навчалося 108 учнів.

Із 1921 по 1944 роки вона працювала  як реальна гімназія з українською мовою навчання. В 1938-1939 навчальному році  в гімназії  нараховувалося 1106 учнів, з них -  674 на руському і  432 учнів на чеському відділенні, які поділялися на 24 класи, у деяких нараховувалося більше 40 учнів.

Із 1945 року по 1972 рік  – це  середня школа.

Середня школа №1 м.Хуста була створена на базі Хустської гімназії, яка в свою чергу почала своє існування у жовтні 1921 року як єдиний навчальний заклад східної частини Закарпаття (тоді Підкарпатської Русі), де можна було отримати середню освіту. Тут за партою отримували знання письменники Дмитро Вакаров, Олександр Сливка, Іван Чендей, Юрій Шкробинець, історики Михайло Троян, Василь Худанич, єпископи греко-католицької церкви Теодор Ромжа, Іван Семедій, Іван Маргітич, науковці, художники, громадські діячі.У приміщенні школи відбувалися визначні події з історії нашого краю.

У 1947-1948 навчальному році у школі працювало 24 вчителів. З 26 жовтня 1946 року директором школи призначено Домбровського Володимира Михайловича, який закінчив Харківський держуніверситет, геолого-географічний факультет. У листопаді 1948 року школі присвоюють звання імені Олександра Матросова. У 1950 році новим директором стає Нерода Григорій Григорович, випускник Черкаського педінституту за спеціальністю хімія – біологія, із 30 серпня 1952 року його змінює Бабенко Ганна Анатоліївна.

У перші післявоєнні роки відчувалася нестача всього, починаючи від підручників і закінчуючи учнівськими зошитами. Звіти успішності, протоколи педради писалися на звороті чеських, угорських документів. Незважаючи на всі негаразди, традиції  гімназії, той особливий дух знань живе у школі протягом всієї її історії. Випускники цього навчального закладу продовжують навчання у вузах, займаються наукою. У протоколах педрад за 1957 рік директором школи вказано Фенинець Ю.І., січень-березень 1958 року – Вєчний (Вічний) Петро Олексійович, у кінці березня 1958 року директор – Пятакова Олександра Савельєвна, пізніше – Курбатова Валентина Ісакіївна.

У 1972 році введено поглиблене вивчення французької мови. У 1971 році директором школи призначено Сливку Іллю Михайловича, який успішно керував школою до 1988 року. Із 1988 по 2018 директором школи був Кучернюк Петро Миколайович.   

Розпорядженням Кабінету Міністрів України № 520 від 20 березня 2003 року школі присвоєно ім’я Августина Волошина – Першого  Президента Карпатської України.

Із 2007 року – навчальний заклад перейменовано у спеціалізовану школу І-ІІІ ступенів № 1 імені А. Волошина, у якій поглиблено вивчаються французька та англійська мови.

Школа давно славиться своєю історією. Із її стін вийшло багато вчених, письменників, відомих у краї людей, яких доля розкидала по  всьому світу. Вона була очевидцем постійних перемін влади, різних політичних режимів, зокрема кривавих подій березня 1939 року, коли у її приміщенні під керівництвом і активною діяльністю Августина Волошина відбувся Сойм, на якому було проголошено незалежну державу – Карпатську Україну  і обрано її Президента Августина Волошина.

У березні 2009 року під час святкування 70-ої річниці з дня проголошення Карпатської України на першому поверсі школи відкрито бюст Августину Волошину, який урочисто відкрив президент В.Ющенко. А 15 березня 2019 з нагоди відзначення 80-ї річниці Карпатської України та 145-ї річниці з дня народження А.Волошина на будівлі школи встановлено меморіальну дошку Олександру Блесту, активному учаснику подій Карпатської України, який вчився в нашій школі.  

Велику роль у громадянському вихованні підростаючого покоління відіграє «Музей історії школи», відкритий у 2007 року, який є візитною карткою закладу. Шкільний музей покликаний формувати стійкий інтерес до історії рідного краю, виховувати бажання і готовність до самостійного її вивчення, формувати вміння дослідної роботи з краєзнавчою літературою, архівними матеріалами, письмовими та усними джерелами. 

Будівля колишньої гімназії входить до архітектурного комплексу «чеського містечка» у Хусті. Але не тільки. Вулиця Карпатської України, на якій знаходиться школа, була заселена у довоєнний час євреями і утворює таким чином надзвичайно цікавий історичний комплекс будівель, які збереглись майже без змін і поєднує в одне ціле складну історію рідного краю.

Протягом останніх п’яти навчальних років учні школи досягли високих результатів у Всеукраїнських предметних олімпіадах. У ІІ етапі здобули 170 призових місць,  переможцями ІІІ етапу стали 34 учнів. У четвертому (заключному) етапі  маємо п’ятьох призерів з французької мови: Лемак Мирослава, Малента Валерія (2 роки поспіль), Баняс Наталія, Пашко Ніколь.

         За результатами обласних конкурсів – імені Т.Шевченка, П.Яцика та МАН ми маємо 13 переможців.

         Результативність роботи з обдарованими дітьми забезпечив високий професіоналізм таких педагогів, як Майор М.А., Алексович М.А, Слава М.Л., Антал Н.В., Папп С.М., Сливка М.П. Данильченко Б.В., Джумурат М.Я.

    Щороку учні школи беруть участь у різних мовних (англійська, французька) конкурсах. Фединець Яна стала переможцем конкурсу відеороликів «Франкофонія-2017», організованого посольством Франції в Україні і виграла планшет. Одинадцятикласник Пуравець Іван протягом навчального року мав можливість безкоштовно навчатися в американській школі як переможець програми обміну майбутніх лідерів FLEX. Учениця 8 класу Пашко Ніколь – переможець конкурсу знавців французької мови Lingua Fortuna -  влітку підвищуватиме рівень французької на мовних курсах у Бельгії. У 2018-2019 навчальному році восьмеро учнів школи успішно склали мовний іспит з французької мови та отримали Міжнародний сертифікат DELF рівня В1: Пашко Ніколь, Орос Павло, Деркач Олег, Теличко Дарина – 8-А клас.   Курта Дарина, Гайдур Євгенія, Ковач Аліна, Шеффер Анна –  9-А клас. Відповідно до чинних нормативних документів результати цих іспитів зараховані учням 9 класу як державна підсумкова атестація з французької мови, а в свідоцтві виставлена оцінка 12 балів.  

        Директором школи з 2018 по 2022 рік була Бенца Марина Петрівна. Заступники директора: Папп Власта Михайлівна, Майор Марія Августинівна, Кучернюк Тетяна Василівна. Всі вони є випускниками нашої школи.

Наразі виконуючим обов'язки директора школи є Папп Степан Михайлович. 

 

 


Дата: від до Скинути

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора